Antresola w małym mieszkaniu?

Małe jest piękne! Nie wszyscy właściciele małych mieszkań zgadzają się z tym stwierdzeniem, argumentując swój pesymizm niewystarczającą ilością przestrzeni dla siebie, innych domowników, mebli, sprzętów oraz rzeczy użytku codziennego, a także niewielkimi możliwościami aranżacji. A gdyby tak na kilkunastu metrach kwadratowych znalazła się dodatkowo antresola?

Dodatkowa przestrzeń

Dla pesymistycznych mieszkańców kawalerek to bardzo dobra wiadomość – wolna przestrzeń jest dla nich na wagę złota. Antresola najczęściej wykorzystywana bywa jako sypialnia, podczas gdy główna strefa mieszkania jako salon i kuchnia. Dla pracujących w domu to doskonałe miejsce do stworzenia ciekawego home office. Wygospodarowanie wolnej przestrzeni na ciche biuro na pewno pozwoli pracującym w domu odseparować swoje życie zawodowe od prywatnego.

Fashioniści i miłośnicy ubrań antresole mogą wykorzystać jako…garderobę. Szafy w małym mieszkaniu to duży problem, zazwyczaj są one za małe lub ich brakuje. Na dodatkowym poziomie jest wystarczająco dużo miejsca, aby nie tylko stanęła tam duża szafa, a nawet dwie, komoda i półki, ale też lustro, toaletka, a nawet manekiny.

Antresola to także sposób na to, aby zaaranżować wnętrze w sposób niebanalny, intrygujący, wzbudzający emocje. Prowadzące na piętro schodki lub drabinki warto jest ozdobić diodami LED, dzięki czemu wnętrze zyska ciepły i przytulny klimat. Jeżeli lubimy zieleń, to balustrada, szczególnie drewniana, świetnie będzie się prezentowała w towarzystwie owijających ją bluszczy.

Nie dla każdego?

Niestety nie jest możliwe stworzenie antresoli w każdym mieszkaniu. Szczęściarzami w tym przypadku są właściciele przestrzeni wysokich, pokoju o wysokości 4 metrów. To umożliwia stworzenie antresoli, po której można się swobodnie poruszać. Jeżeli pomieszczenie jest niższe, ale na tyle wysokie, że budowa niskiej antresoli nie ograniczy poruszania się po głównej części mieszkania, to najczęściej wykorzystywana jest ona jako sypialnia lub niewielka garderoba bądź biblioteczka.

Antresola inaczej

Nie musi być taka, jak u wszystkich. Co możemy zrobić inaczej, aby w naszym mieszkaniu antresola była inna niż inne?

Prostym, lecz efektownym rozwiązaniem, jest stalowa konstrukcja z otwartym stropem. Trzeba jednak pamiętać, że nie ukryjemy na niej nieporządku! W przypadku aranżacji sypialni można postawić na przeszklenia, np. z wykorzystaniem mlecznej szyby i zasłony z lnu lub jedwabiu. Jeżeli będzie to garderoba, w której nie zawsze wszystko jest na swoim miejscu, warto zadbać o to, aby była w połowie zabudowana. Nie będzie widać tego, czego nie chcemy pokazywać naszym gościom.

Czas zamienić małą kawalerkę w przestrzeń o dużych możliwościach!