Czy z Art Deco zatańczysz walca?
Współcześnie nie należy do najpopularniejszych stylów wnętrzarskich, jednak dzięki swojej wyjątkowej estetyce oraz wystawności jest ceniony i podziwiany przez społeczeństwo. W erze minimalistycznych form i prostoty znalazł jednak swoich entuzjastów, którzy urządzają wnętrze, inspirując się symetrią, harmonią, geometrią i elegancją styli Art Deco.
Art Deco jako narzędzie buntu secesyjnego
Art Deco jest pierwszym w pełni spójnym stylem, który zrodził się w okresie secesyjnego przepychu i braku dyscypliny oraz harmonii przestrzennej. Data jego pojawienia nie jest dokładnie sprecyzowana, badacze najczęściej przypisują mu okres świetlności na lata 1914-1945. To w tym czasie pojawiło się pragnienie aranżacji wnętrz, które będą funkcjonalne i sprzeciwią się secesyjnemu przerostowi formy nad treścią, w Art Deco miało być zupełnie inaczej, to forma odgrywała pierwszoplanową rolę.
Art Deco z założenia łączy artyzm z nowoczesnymi rozwiązaniami, pomimo że od pierwszej połowy XX wieku upłynęło już 60-90 lat. Technologie się zmieniły, lecz sama koncepcja stylu pozostała niezmienna.
Wytworny i frywolny
Art Deco to kreatywne rzemiosło, łączy tradycję z wyobraźnią. Dostrzec w nim można industrialny powiew chłodu, jednak ocieplony ornamentowym wzornictwem i roślinnymi motywami. Dominują w nim geometryczne kształty i odważne kolory, jednocześnie w doskonały sposób udało się twórcom stylu „przemycić” w nim ponadczasową elegancję oraz wytworność.
Tak jak na początku, tak również dzisiaj styl ten odzwierciedla skuteczne poszukiwania piękna w funkcjonalnej formie przedmiotów codziennego użytku. Dzisiaj Art Deco to przede wszystkim harmonia i symetria, cześć oddana europejskiej tradycji, a jednocześnie inspiracja bogatym i barwnym Dalekim Wschodem. Bardzo często w aranżacjach wykorzystuje się wysokogatunkowe materiały, cenione jest egzotyczne drewno, złote wykończenia oraz gładkie płytki. To styl, w którym z pewnością odnajdą się osoby ceniące sobie wytworny, szykowny i stylowy wygląd wnętrz z odrobiną nowoczesności i z zachowaniem pełnej funkcjonalności wnętrza.