Duet niepokonany – beton i drewno

Czy te dwa pozornie zupełnie różne od siebie materiały można ze sobą łączyć? Okazuje się, iż nie tylko jest to możliwe, ale oprócz tego jest to niezawodny sposób na nadanie naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Decydując się na takie niekonwencjonalne zestawienie, możemy zyskać fenomenalną ozdobę każdego pomieszczenia, od łazienki aż po salon. Warto poznać najbardziej efektowne sposoby i inspiracje, które bazują na tym niecodziennym, ale coraz bardziej popularnym połączeniu.

Nowoczesność okraszona ciepłym akcentem

Beton sam w sobie idealnie sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych o zdecydowanie nowoczesnym charakterze. Jego surowa forma doskonale podkreśla wszelkie geometryczne wzory czy też metalowe akcenty w postaci lamp bądź innych nietuzinkowych dodatków. Równie efektownie koresponduje on ze stylem loftowym. Jednak niekiedy aranżacja, w której zastosowano beton, może sprawiać wrażenie zbyt chłodnej. W takiej sytuacji całość świetnie ociepli dodatek naturalnego drewna, które ma w sobie ogromny potencjał aranżacyjny. Na tle drewna pięknie prezentują się nowoczesne, metalowe dodatki, zaś beton będzie fenomenalnym uzupełnieniem inspirowanych naturą drewnianych mebli, blatów kuchennych czy też balustrad.

Postaw na nietuzinkowy kontrast

Naturalne drewno kojarzy się z ciepłem i przytulnością, zaś beton ma wyraźne konotacje industrialne. Jeżeli podobają nam się wnętrza inspirowane industrializmem, ale boimy się, że całość wypadnie zbyt chłodno i bezosobowo, wystarczy połączyć surowy beton z naturalnym drewnem. Dodatek chłodnego betonu sprawia, że drewno nie zdominuje całego pomieszczenia, a sama aranżacja zachowa sporą dozę lekkości. Dzięki temu beton może być z powodzeniem zestawiany zarówno z jasnymi gatunkami drewna, takimi jak brzoza czy też sosna, jak i z ciemnym drewnem, pełnym tajemniczości – mowa tu przede wszystkim o dębie czy też orzechu.

Aby wszystko ze sobą współgrało…

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy tak odważne zestawienie, jakim jest drewno i beton sprawdzi się w naszym domu, czy też mieszkaniu, możemy zdecydować się na zastosowanie znacznie bezpieczniejszej formy obróbki betonu, która zapewni nam większą spójność całej kompozycji. Wystarczy w tym celu za pomocą surowych desek odbić w mokrym jeszcze betonie naturalną strukturę drewna, czyli jego niepowtarzalne usłojenie. Dzięki temu beton i drewno – zwłaszcza, gdy będą ze sobą sąsiadować na przykład na posadzce – utworzą wysmakowaną kompozycję, obok której nie sposób przejść obojętnie.