Loft czy industrial? Oto jest pytanie!

Styl nowoczesny, oszczędny w dodatki, skoncentrowany na formie, minimalistyczny oraz prosty. Styl klasyczny, ciepły, często inspirowany przeszłością, z drewnianymi meblami i bogaty w dodatki. Te dwa kierunki aranżacji wnętrz przez pewien czas toczyły bardzo równą walkę o uznanie społeczeństwa i architektów. Tak duże zainteresowanie spowodowało, że w pewnym momencie wkradła się do nich nuda. Doskonale wykorzystały to dwa inne style, często ze sobą utożsamiane, industrial i loft.

Surowy industrial

Wnętrza w stylu industrialnym swoje korzenie mają w Europie Zachodniej i krajach zza oceanu. Inspirowane są przedwojennymi fabrykami, utożsamiane z powiewem chłodu i surowym charakterem. Im mniej ingerencji człowieka w meble i dodatki, tym ciekawszy efekt można osiągnąć oraz bardziej zbliżyć się do wzorcowej aranżacji industrialnej. Dominują w niej odcienie szarości, brązu, czerni i bieli. Nie może zabraknąć takich materiałów, jak: beton, cegła, szkło i kamień.

Początkowo styl industrialny wykorzystywany był przez osoby z duszą artysty, ludzi kreatywnych, którzy w każdym aspekcie swojego życia łamią zasady i starają się możliwie jak najdalej odchodzić od obowiązujących schematów. Industrial wkradł się do starych i zabytkowych kamienic oraz warsztatów artystycznych. Z każdym kolejnym rokiem zyskiwał coraz szersze grono entuzjastów.

We wnętrzu industrialnym meble są najczęściej drewniane, jest niewielka ilość dodatków, lampy przybierają postać żarówek zawieszonych na kolorowych kablach, ściany pokryte są surową, pomarańczową cegłą, a dodatki wykonane ze szkła i betonu. Powiew chłodu można złagodzić regałami z książkami lub stonowane kolory przełamać, np. błękitem.

Łagodny soft loft

Ze stylem industrialnym bardzo często utożsamiany jest styl loftowy, pojęcia te stosowane są zamiennie. Architekci i projektanci starają się jednak wyjść naprzeciw błędom w terminologii, które są popełniane przez ludzi i z coraz większym zaangażowaniem promują styl soft loft, czyli będący połączeniem cech industrial i modern.

Styl soft loft jest inspirowany prostotą i naturalnością stylu industrialnego, jednak wnętrza uzupełniane są o większą ilość dodatków. Jest on charakterystyczny dla nowoczesnych kompleksów mieszkalnych projektowanych i budowanych od podstaw. Stonowana kolorystyka przełamywana jest innymi, odważniejszymi i bardziej wyrazistymi barwami, niekiedy również kolorami pastelowymi. W salonie może stanąć miękka, duża kanapa ozdobiona poduszkami. To złagodzony i ocieplony styl industrialny dedykowany szczególnie zwolennikom modernizmu, ale w mniej minimalistycznej formie i industrial, lecz o mniej surowym charakterze.