Nowoczesność i funkcjonalność małej kuchni – projekty, które są trendy

Remont i wyposażenie małej kuchni stanowi nie lada wyzwanie. Urządzenie tego pomieszczenia w taki sposób, aby było nie tylko funkcjonalne, ale również zgodne z najnowszymi trendami może być kłopotliwe, jednak projektanci coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom posiadaczy właśnie niewielkich pomieszczeń kuchennych. Na co zatem możemy liczyć?

Przede wszystkim na to, że planując aranżację kuchni według trendów obowiązujących w roku 2018, projektanci postawili głównie na funkcjonalność. Mamy zatem możliwość dobrania mebli w sprawdzonym, klasycznym stylu, który uzupełniony został jedynie nutką nowoczesności. Dla fanów stylistyki skandynawskiej dobrą wiadomością będzie to, że również ten styl pozostaje w modzie – minimalistyczne meble o monochromatycznych barwach i prostym wyglądzie.

Klasyka

Ten trend zakłada obowiązkowe włączenie klasycznych barw w aranżacji kuchni. Z tego powodu, urządzamy wnętrza przede wszystkim w bieli, czerni, odcieniach szarości (nawet w kolorze betonu) oraz brązu. Ten ostatni kolor to przede wszystkim przewaga naturalnych odcieni drewna.

W przypadku dobierania dodatków, warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju elementy wykonane z drewna: fronty meblowe, szafki, czy podłogi będą tutaj jak znalazł. Blaty w wydaniu klasycznym to albo wspomniane już elementy drewniane. Pomiędzy szafkami, a blatami można położyć kafle albo drukowane szkło.

Minimalizm skandynawski

Czyli monochromatyczne kolory, na przykład biel, drewniane elementy oraz typowa dla tego stylu podłoga w szachownicę. Ten trend kładzie bardzo duży nacisk na odpowiednie oświetlenie, dlatego decydując się na skandynawski minimalizm trzeba będzie zaopatrzyć się w lampy w przypadku, kiedy do pomieszczenia nie wpada zbyt wiele światła naturalnego (jego ilość można zwiększyć chociażby dzięki temu, że nie założymy w oknach firanek).

W kwestii dodatków, również tutaj warto postarać się o drewniane elementy lub kafle. Te ostatnie mogą przełamać swoją barwą sterylną biel ścian. Można postawić na płytki w odcieniach szarości lub czerni i bieli albo brązów. Inne materiały do wykorzystania przy urządzaniu kuchni to ceramika, kamień oraz szkło. Urządzając kuchnię w ten sposób trzeba pamiętać, że styl skandynawski zakłada, iż przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach czynią je nie tylko funkcjonalnymi, ale również przytulnymi. Stąd duży nacisk na wygodę, dekoracyjne ramki z różnego rodzaju cytatami lub zioła w doniczkach.