Pokój dziecięcy – oto wyzwanie

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy bezpiecznego pomieszczenia łączącego w sobie kącik zabaw z przestrzenią relaksu. Obok wielu praktycznych funkcji, powinien również wyposażeniem dorównywać etapom rozwoju dziecka. A więc jak tego dokonać? O czym warto pamiętać już na etapie projektowania pokoju dla malucha?

Metamorfoza małego pokoju

Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie autorka bloga zabieganamama.com z nietypowym dylematem projektu dla najmłodszego członka rodziny – Hani;] Tu znajdziecie przebieg metamorfozy i prezentację efekt naszej współpracy: „Metamorfoza u Hani”. Przy okazji artykułu, pomyślałam, że to idealny czas aby podzielić się z Wami paroma wskazówkami, niezbędnymi do urządzenia pokoju dziecięcego z sukcesem.

Projekt „na czworaka”

Zamysł idealnego pokoju dla naszego malucha warto rozpocząć od podstaw. Przejdź się po pomieszczeniu na czworaka, dzięki czemu jeszcze bardziej zrozumiesz potrzeby swojej pociechy i stworzysz atmosferę, o której każde dziecko marzy. Pamiętaj, że pokój dziecięcy powinien łączyć 3 główne cechy: odpowiednie barwy, funkcjonalność, bezpieczeństwo.

  • jasne wnętrza nie tylko uspokajają najmłodszych, ale również pozwalają na szaleństwo w doborze kolorystyki detali – zabawek, książek, dywanu. Czy więc konieczny jest wybór białych ścian? Niekoniecznie. Weź pod uwagę barwy pastelowe, które dzięki swojej łagodności powiększają optycznie pokój lub przełam biel czernią dzięki taki popularnej farbie tablicowej.
  • funkcjonalność dotyczy myślenia przyszłościowego. Wybieraj rozwiązania, które będą rosnąć wraz z maluchem. Tym samym zaoszczędzisz sobie czas i pieniądze na ciągłe wymiany mebli, tak by wszystko ze sobą dobrze współgrało.
  • bezpieczeństwo, nie tylko przy wyborze zabawek;] Niezależnie od wieku naszej pociechy, nie możemy zapominać o czujności. Dotyczy tego wybór odpowiedniego materaca, sprawdzenie rozstawu szczebelek w łóżeczku czy wszelkie elementy wystające z mebli, które stanowią pewnego rodzaju zagrożenie. Wybieraj tylko te tkaniny i materiały z certyfikatami i atestem bezpieczeństwo, trwałe i łatwe w utrzymaniu.

Kreatywność to podstawa

Nawet najmniejsze pokoje dziecięce mogą stać się polem nieograniczonych możliwości. Jeśli nie chcesz co rok przemalowywać pokoju, wraz z nowym filmem animowanych w kinie, postaw na uniwersalne rozwiązania i delikatne detale na ścianach czy subtelne wzory na dywanie i tkaninach. Tworzenie tematycznych disney’owskich pomieszczeń jest przereklamowane;]

W wyposażeniu pokoju dziecięcego nie zapomnij o odpowiednich koszach na zabawki i pudełkach idealnych do utrzymania porządku. Warto również strefę zabawową wyposażyć w duże i ciepłe poduchy lub idealna formę kryjówki w postaci indiańskiego tipi. Subtelne detale to również kolorowe lampki czy też cotton balls dodającego niesamowitego uroku każdemu pomieszczeniu.