Salon w małym metrażu to sztuka, a nie wyzwanie

Na rynku mieszkaniowym w naszym kraju w ostatnich latach zdecydowanie dominują małe mieszkania. Wielu właścicieli takich lokali mieszkalnych ma jednak spore problemy z zaaranżowaniem niewielkich wnętrz tak, aby były jednocześnie piękne i funkcjonalne. W szczególności urządzenie salonu jawi się większości inwestorów jako prawdziwe wyzwanie. Tymczasem małe pokoje dzienne również mogą być efektowne i bez wątpienia niejednokrotnie mogą konkurować z salonami o znacznie większym metrażu.

Jasne barwy to podstawa

W przypadku niewielkiego salonu zdecydowanie warto postawić na jasne kolory, które mają moc optycznego powiększania każdej, nawet mocno ograniczonej, przestrzeni. Dodatkową zaletą wykończenia ścian w takich barw jak biel czy też jasne szarości jest ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o dobór dodatków w niemal nieograniczonej palecie kolorystycznej. Równie dobrze w niewielkich salonach sprawdzają się lustra w formie dekoracji naściennej. Generalnie należy trzymać się zasady – im większe lustro, tym lepiej dla naszego małego wnętrza. Fenomenalny efekt można również uzyskać, wybierając fronty meblowe wykończone w bardzo modnym obecnie wysokim połysku. Takie wykończenie mebli odbija światło, co również pozytywnie wpływa na percepcję metrażu w niedużym pokoju dziennym.

Minimalizm – to jest to!

Zbyt duża ilość dodatków jest czymś, co może łatwo przytłoczyć mały salon i sprawić, że całe wnętrze będzie sprawiało wrażenie zagraconego. Analogicznie sprawa ma się z bogato zdobionymi meblami w stylu romantycznym czy też rustykalnym. Zdecydowanie najlepiej w salonie o ograniczonym metrażu sprawdzą się meble o prostych, wręcz kanciastych formach. Jeżeli zaś chodzi o dodatki, to warto postawić na umiar i dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie bibeloty utrzymane były w zbliżonej kolorystyce. Zamiast zastawiać salon wieloma drobiazgami, postawmy raczej na mniejszą ilość dodatków, ale za to w większym rozmiarze – może być to na przykład wyrazisty wazon na kwiaty bądź też miska na owoce o nietuzinkowym kształcie.

Doceńmy rolę światła

Czynnikiem posiadającym potężny potencjał, jeśli chodzi o optycznie powiększanie małych powierzchni, jest oczywiście światło. Aby w pełni wykorzystać światło słoneczne za dnia, warto zrezygnować z ciężkich zasłon, a nawet firanek. Z kolei mówiąc o źródłach sztucznego światła, należy podkreślić, iż jeden zlokalizowany centralnie żyrandol to zdecydowanie za mało. Aby nasz salon zyskał idealne proporcje warto oświetlić go kilkoma mniejszymi źródłami światła w postaci chociażby lamp stojących czy też ściennych kinkietów.