Święta na bogato i na wesoło. Czyli styl glamour i sielsko-wiejsko!

Z kalendarza wynika, że dni do świąt Bożego Narodzenia pędzą niczym zaprzęg świętego Mikołaja. To już ten czas, kiedy warto zadbać o sprzyjającą im atmosferę w swoich domach. Wyróżnić możemy dwa główne nurty dekoracji mieszkania na ten magiczny czas, które nawiązują do niezwykle inspirujących stylów wnętrzarskich – glamour i stylu wiejskiego.

Blask i magia w stylu glamour

Niezwykle eklektyczny styl, który wyodrębnił się z połączenia kilku, niekoniecznie do siebie podobnych. Dostrzec w nim można wpływy prowansalskie, angielskie i barokowe. Jego początków należy doszukiwać się w hollywoodzkim kinie z lat 40. i 50. Symbolami glamour były m.in. Audrey Hepburn i Marlena Dietrich. Były to kobiety, od których bił blask luksusu. Podobnie jest we wnętrzach – styl glamour jest niczym błyszczący klejnot, a pierwotne znaczenie tego słowa to „zaklęcie”, dzisiaj interpretowane jednak w kontekście przepychu i ponadprzeciętnej elegancji.

W mieszkaniach urządzonych w stylu glamour nie brakuje szklanych dekoracji – kryształowych żyrandoli, stołów ze szklanymi blatami, mebli tapicerowanych, foteli z aksamitnym wykończeniem. Wśród dekoracji świątecznych znajdziemy szeroką gamę rozwiązań pozwalających na stworzenie świątecznego stylu glamour. Dominującymi kolorami powinny być: srebro, biel i szarość, oczywiście z połyskiem. Świece w szklanych wazonach, duże sople przy żyrandolach i srebrne bombki zawieszone nad stołem… musi być elegancko, wystawnie i nowocześnie.

Przytulnie i romantycznie, nieco rustykalnie i swojsko

Styl wiejski, który niekiedy błędnie utożsamia się z rustykalnym, to wnętrza malowane naturą, nawiązujące do słonecznej Prowansji. Styl ten cechuje się bardzo nastrojowym i przytulnym klimatem, dominują w nim kolory takie jak błękit, fiolet, delikatny pomarańcz i żółć, nie brakuje także pastelowych odcieni. Pojawiają się liczne faktury i wzory, np. kwiaty, geometryczne kształty i krata. W stylu wiejskim nie może zabraknąć zdobionych wazonów, roślin w ręcznie plecionych osłonkach i ciepłych koców „niedbale” położonych na sofie. Czy taki klimat nie sprzyja rodzinnym świętom? Uzupełnij salon o lampiony, świece, drewniane bombki i dużo zielonych gałązek świerku.

Dwa skrajnie różne style, które połączył jeden magiczny czas w roku – Boże Narodzenie. Zwolennicy nowoczesności i elegancji powinni pójść w kierunku stylu glamour, z kolei miłośnicy ciepła i lirycznych scenerii na pewno odnajdą spokój i radość we wnętrzu w wiejskim stylu.