Styl skandynawski – król polskich parkietów

Wśród wielu budzi uczucie chłodu, dla niektórych to symbol ponadprzeciętnej estetyki i harmonii natury oraz człowieka. Styl skandynawski wywołuje skrajne uczucia, jednak od kilku lat jest jednym z najbardziej uwielbianych stylów przez Polaków. Skąd taka sympatia do szwedzkiego designu?

Czystość, lekkość i minimalizm

Skandynawia kojarzy się z chłodem, jednak wnętrza urządzone w tym stylu potrafią zapewnić nam niebywałe ciepło. W skandynawskich aranżacjach pierwszoplanową rolę odgrywa natura, to ona jest odpowiedzialna za lekkość, jaką charakteryzuje się ten z pozoru chłodny design. To ona również ociepla biel dominującą w kolorystyce.

Styl skandynawski wyróżnia się minimalizmem i prostotą. Szafki, stoły, stoliki i krzesła pozbawione są dekoracyjnego wykończenia, są w geometrycznych kształtach, w możliwie jak najmniej skomplikowanych. Delikatności często dodają im zaokrąglone krawędzie, które doskonale wpisują się w trend organiczny.

Królem skandynawskich wnętrz jest naturalne drewno. Jest to materiał, który całkowicie zdominował ten styl i stał się jego symbolem. Towarzyszą mu często owcza wełna, len, wiklina i inne materiały naturalne.

Szeroka paleta stonowanych barw

Prostota stylu skandynawskiego objawiać się musi w każdym elemencie aranżacji. Również kolory nie mogą być wyraziste, mocne i dominujące. Odwołują się one do naturalnego stylu życia, do codzienności, a także natury. W palecie skandynawskich barw znalazły się biel, odcienie szarości, beżu i écru. Doskonałym ich uzupełnieniem są pastelowe barwy – brudny róż, delikatna mięta i szary błękit. Na podłogach spotyka się drewno nie tylko w jasnych odcieniach, ale też w bardziej głębokich, jak heban, kasztan i grafit. To nawiązanie do nowoczesnego stylu, w którym mile widziane są kontrasty.

Meble i dodatki

Nie mogą być przypadkowe, tym bardziej, że odpowiednio wybrane posłużą nam długie lata. Najczęściej wybieramy meble z naturalnego drewna, alternatywą są też te imitujące drewno, są tańsze, ale też mniej trwałe i wytrzymałe. Charakterystycznym dla skandynawskiego stylu designem są meble bielone, niektórzy w ten sposób nadają starym krzesłom i komodom nowe życie. Przede wszystkim jednak muszą być proste, pozbawione zdobień, powinny stanowić bazę, którą następnie uzupełniamy dodatkami. Wśród nich oczywiście ozdobne poduszki, ciepłe koce, lampiony, świece, ażurowe klosze na sznurach i marynistyczne grafiki na ścianach.
„Prostota jest szczytem wyrafinowania” – powiedział Leonardo da Vinci. Styl skandynawski jest tego najlepszym przykładem.